Cinnet Vatan - Özgür İFADE

Cinnet Vatan


‘’Biz siyasiler, tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Halk bize ‘Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın.’ Diye oy veriyor.’’

R. T. Erdoğan

Dikkat ettiyseniz, her yazının başına o yazıyla alakalı söylenmiş bazı sözler paylaşıyoruz. Bu bazen bir yazar, bazen bir filozof, bazen de profesör gibi tarihe mal olmuş, değerli kişilerin sözleri olur. Önümüzdeki haftalarda buna devam edeceğiz.

Devlet, vatandaşlarına hizmetler sunar. Vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmak, daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak için türlü yatırımlar, projeler, düzenlemeler hayata geçirir. En basiti, yol, köprü gibi. Vatandaşlar da bu hizmetleri kullanır. Tabi bu hizmetleri kullanabilmek için yaşamak gerekir. Bu yüzden devletler, öncelikle vatandaşlarının yaşam haklarını korumalı ve onların yok yere ölmemeleri için, politikalarıyla, istihbaratlarıyla, kolluk kuvvetleriyle, gerekli önlemleri alırlar.

Ama bir ülke düşünün… Vatandaşlarını korumaktan aciz. Evli çiftlerin bir yere giderken çocuğum ortada kalmasın diye tek tek gitmeyi düşündüğü, akşam evine tek parça gidebilen insanların sevindiği bir ülke. Göz göre göre, bağıra bağıra bu hale gelen bir ülke. Başka ülkelerin istihbarat teşkilatına atar yaparken, kendi istihbaratı ancak kahvede batak oynayabilme kapasitesine sahip idarecinin yönettiği bir ülke. Zamanında istihbaratına laf sokulan ülkede, o terör saldırısından sonra bir kuş bile teröre kurban gitmezken; başka ülke konsolosluklarının uyarıları, ihbarları dikkate alınmayıp, hatta suçlanıp, sonra da başka patlamalara neden olunan ülke. ‘Bu ihbarlar asılsız, normal hayatınıza devam edin.’ dedikten bir gün sonra, ‘5 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.’ açıklamasını yapan valilerin atandığı bir ülke. Sosyal medyada tekrarlanan; iktidarın Banker Bilo’daki üçkağıtçı Maho’nun yaptığı gibi, sizi Avrupa Birliği’ne götüreceğim diye kamyonun kasasına bindirip, Ortadoğu’nun ortasına bıraktığı ülke.

Yolların, köprülerin, yolların, tüp geçitlerin, yolların, alt geçitlerin, yolların, hava alanlarının, yolların ve yolların yapıldığı, ama diğer ülkelerden farkı, vatandaşlarının can güvenliği hiçe sayıldığı ülke. Ölümler mi? Oyları arttırdığı sürece her vatandaşın ölmesinin normal, buna alışmak istemeyenlerin ise hain ilan edildiği bir ülke. Çocuklarının tecavüze uğradığı, bunu soruşturan savcıların ise açığa alındığı bir ülke.

Malum medyamızda okuduğumuza, izlediğimize göre anlatacak olursak; bize hep güzellikler, mutluluklar sunan, bizi uçuran, cümle aleme gider yapan bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız. Dünyanın en ‘’özgür’’ basınına güvenmeyip de ne yapacağız? Teşekkürler bizi böyle birlik beraberlik içinde, sevgi pıtırcıkları gibi yaşamamızı sağlayan, idarecisinden, seçmenine herkese.

Canlarım ya...

iletisim@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Nis

ALAKASI YOK

28Mar

RED

21Mar

Cinnet Vatan

14Mar

Apolitik Gençlik

06Mar

KADIN