Kurgucu Akıl


Aslında bireysel gelir amaçlı kurumsal kurgunun mala yönelik etkisi ile farklı zümreleri hükmü altına alan ve kişisel memnuniyetin, tüketerek çılgınlığın özgürlük kapısı olduğunu sağlayan mühendislik birimlerinin sadakatini idrak ettiğimde o mütevazı çocukluk yılarım geldi aklıma.

İlk tanıştığım yıllarda bu benim ülkemde de olmalı, hizmet müşterinin seçenek imkânı ile saygınlık kazanmalı dediğim süper marketler bence gelişmişliğin bir ölçütü idi.

Bugün veya gelecekte pazarlama yöntemlerinin ihtiyaçları satın alma güdüsü ile ilgili faaliyetler hiyerarşisini modern köleliğin bir işlevi olarak tanımlayan insanlar olabileceği gibi, stresten kurtaran bir iyileştirme faaliyetinin halkaları olarak algılayan veya ekonominin sürekliliğini sağladığını düşünüp savunan özel veya tüzel kişiler de olacaktır.

Kısacası kurgucu aklın eş güdümü sonucu oluşturulan koşulların ortaya çıkarttığı sayısal değerleri ifade eden rakamlar irdelendiğinde, eş zamanlı olarak sosyal hayatı etkisi altına alabilecek kadar dağılımların eğilimi ve ilgileşimi muhtelif değerler dizisinin saadet zinciri haline getirip bireyin ve sosyal çevresinin ekonomik veya fizyolojik sonunu hazırlatacak unsurlar geri planda tutulabilmektedir.

Örneğin günümüzde sigaraya karşı kampanyalar yapılmakta toplum bilgilendirilmekte hatta görsel olarak dahi uyarılmaktadır. Oysa bir zamanlar özendirici ve istek uyandırıcı reklam niteliği ile dünyanın her bir noktasında insanlar yönlendirilmekteydi.

Veya sanayi bölgelerinde hızlı şehirleşmelerin gerçekleştiği kıyı şeritlerinde kullanım alanlarında ek fayda sağlamak üzere dolgu yapılarak denizlerin daraltılması sonucu doğal dolaşımın yön değiştirmesi, bakterilerin birbirini dengelediği ve biyolojik olarak denizi temizleyen sahil kumsalların yok edilerek yerine beton yığınlarının yapılması en basit bir örnektir.

Daha da beteri sudan arıtılamayan kimyasal çözeltilerin denizlere salınması, iç denizlerde ağır metal ölçüm sonuçları kamu ile paylaşılmaması, bu denizlerde avlanma yöntemlerinin yasaklarına rağmen bilgisizce hizmet adı altında faaliyet gösterilmesi bir zamanlar hiç önemsenmiyordu.

Aynı hatalar turizm sektörü alanlarında da yapılmıştır.

Hevesler doğrultusunda yöneylemlere yönelik eğilimlerden kaynaklanan belirsizlikler, ortaya çıkan sorunlarla karşılaştıktan sonra beklenen talep uğruna hırslarına yenilenlerin keşke adı altında ödedikleri bedel çok ağır olur.

Keşke, keşke demeden vereceği kararın önemini yani gelecekteki toplum değerlerini korumasını idrak eden sosyal insana yönelik eğitim temellerini yeniden programlayıp kaliteli insan halkaları oluşturmak üzere çıtayı yükseltecek erdemli insanlar yetiştirebilsek.

Düüütt… Yeşil yandı yürüsene be….!

reel@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Nis
14Mar
06Mar
01Mar

Aklın Şifreleri

20Şub

Uluslararası Portföy