İnsanları Yöneten Kaynakları Yönetmek - Reel Analiz

İnsanları Yöneten Kaynakları Yönetmek


İnsan deyince iki farklı birbirini tamamlayan özelliğin birlikteliği geliyor aklıma, Beden ve Ruh.

İnsan bedeninde oluşan fiziksel gerilim mi insan ruhunu etkiler, yoksa ruh mu fiziksel gerilimi ?

İnsan psikolojisinin karakteristik özelliği bedendenin çalışma sisteminden farklı olduğunu düşünmek kanımca yalnış olmaz.

Mesela fiziksel bir vakada beden acı hissederken ruh acı hissetmez, bedenin o bölgesinde meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimin sinir sistemi aracılığı ile beyine yani koordinasyon merkezine aktarır.

Bu içsel bilişim sonucu vucut sistematik olarak üretebileceği mümkün her türlü savunma faaliyetini etken hale getirir. Bu savunma yeterli olur veya olmayabilir.

Vucut mekanizmasının tamamlayıcı enerjisi, dışarıdan yapılan fiziksel ve kimyasal destekleri her insanın vucuduna göre değişkenlik gösteren süresi belirsiz olan bir süreci içerir.

Eğer vucudun sistematik yapısı gereği, vucudu destekleyen ve birbiri ile eşgüdüm sağlayarak faaliyet gösteren sistemde olması gereken limitlerin üzeri veya altı, bütün sistemi etkisiz hale getirdiğinde, ne yazık ki ruh bedeni terketmek zorunda kalıyor.

Bu değişmez bir kural. Yaratılışın hukukundaki hikmet.

Ancak; sıra sevgi veya nefret’e geldiğinde, beden acı hissetmez fakat ruh hisseder.

Ruhun sistematik vucut yapısı üzerindeki etkisi yaptırım edimi veya edimleri olarak dışa vurur. Bu eylemi ruh halinin tepkimesi ve buna bağlı dışa vurum olarak nitelendirecek olursak, ruhun dünyaya açılan koordinasyon araçlarının hareket yetenekleri o ruhun kişiliğini yansıtır.

Eğer; insan ruhundaki davranış düzlemi, normal sınırların dışına taşıyorsa ya çok zeki, ya çok insancıl, ya çok nankör, ya çok.. gibi bir çok tanı konur.

Davranış bozukluğu olarak nitelendirdiğimiz içe veya dışa dönük eğilimlerin toplum içersinde oluşan dağılım frekanslarının nedenlerinden biri olarak doğal veya sonradan gerçekleşen nöronların aşırı uyarılması ani deşarj, veya nöronların geç uyarılması hatta uyarılamaması ile karşılaşılan vakalar ruh beden ilişkisi arasında basit gözlemler ile elde edilebilecek sonuçların varlığını işaret etmektedir.

Örneğin, beyin bilgiyi depolar. Fakat aynı beyin depolanan bilgiler arası koordinasyon kurup düşünme yeteneğine sahip değildir. Düşünen insan ruhudur. Bilgiye erişim hızı ve derleyip kullanma yeteneği olan zeka yine insan ruhunun bir özelliğidir.

Veya insan ruhu beyine hükmedip hangi organın hangi işlevi yapması gerektiğine hükmettiği gibi, vucut kimyasına ve bu kimyasal veya fiziksel değişimin vucut faaliyetlerini kontrol eden entegrasyonun hükmü ise beyine bağlı olarak faaliyet gösterir.

Düşünüyorum da; Beyinde kimyasal yöntemlerle gerçekleştirilen ve insan fizyolojisini yavaşlatarak insan ruhunun eğilimlerini ( Psikolojisini ) tedavi etmek nasıl bir şey ?

Bunu bir türlü anlayamıyorum…

Vahit SUNAR

reel@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Nis
14Mar
06Mar
01Mar

Aklın Şifreleri

20Şub

Uluslararası Portföy