Yasaklamak-Yasak


Yasak nedir?

Bir şeyin yapılmasına karşı konulan yasal ya da yasal olmayan engel.

Mayıs 2005 itibariyle ülkenin genelinde kapalı mekanlarda tütün ve tütün ürünleri kullanım yasağı o dönem epeyce tartışılmış olsa da nihayetinde uygulanması konusunda sorunlar yaşanmadı. Yasak sonrası birçok işletmeci bahçe, balkon ve teraslarını katlanabilir çatı uygulamaları ile hem ısınabilir hem de havalandırılabilir olarak tasarlamış böylelikle müşteri kaybını en aza indirgemeye çalışmışlardı.

Her yasağın ilk konuşulduğu günler sancılı geçiyor olsa bile son haftalarda açık alanlarda da tütün ve tütün ürünleri kullanımı yeni bir yasak ile karşı karşıya.

Artık girişimci işletmeci ne yapacağını şaşırmış halde. Yaptığı onca masrafa mı üzülsün, zaten sıkıntılı olan ekonomik koşulların bir de yasak ile belinin bükülmesine mi bilemedim.

Burada bahsi geçen konunun savunucu değilim. Kimseyi de kullanım konusunda özendirmek niyetiyle çıkmadım yola fakat sormak istediğim sorularım içsesimi yükseltti.

Bütün işletmelerin teker teker kapandığı, kapanmayanların direndiği, direnmek için küçülmelere gittiği şu günler insanların biraz olsun nefes almak için dişinden tırnağından arttırıp bir akşam kendini sokağa çıkmak ile ödüllendirdiği dönemin yasağı bu mu olmalıydı?

Uygulamanın niteliği ve amacından çok zamanının benim açımdan tartışma konusu olduğu kesin.

Kişisel hak ve özgürlük açısından kapalı alanlar içerisinde özellikle yemek yenen ortamlarda, küçük yaşta çocukların bulunduğu mekanlarda yasağın uygulanması bir tütün kullanıcısı olarak beni kafi derecede mutlu kılmış olsa bile yeni yasak konusunda bir o denli kaygılıyım. Zaten sigara içilebilen ve içilmeyen olmak üzere kendi işletmelerinden bölümler yapmış olan, havalandırılabilen hatta neredeyse tecrit edilmiş yerler tercih eden tütün kullanıcısı sürgün edilirken hiç düşündüğünüz gibi kullanımdan uzaklaşmadı bilin isterim.

Ekonominin gayrimenkul ve eğlence temelli olduğu canım memleketimin an itibariyle ihtiyacı olan en son uygulama için saygı değer büyüklerimin o yasayı imzalayan ellerinden öperim.

Ancaaak! Kendilerinden toplumun sağlığını, refahı ve huzurunu kaçıran, nineleri ‘köyüme dokunma’ diye ahir ömründe ilk kez kapısının önüne çıkıp bir şeyi savunmak zorunda bırakan nükleer santraller konusunda tavrınız bana pek ketum geliyor.

Yasak ne ayol! Demeden önce elbette öncelikle uygulanabilir olmasından ziyade amaçlarını sorgularım. Ve benim sorduğum soruların hepsi öncelikle uygulanması gereken bambaşka yerleri işaret ediyor.

Hazır konumuz tütün mamülleri iken,Tütün Mamullerinin Yasa Dışı Ticareti kamu spotunda çelişik mesajlar alan bir ben miyim merak ediyorum? Konuya ilişkin mantıklı bir açıklaması olan var ise beri gelsin.

 Efendim televizyonlarımız sansürlenmiş sigaraya maruz kalıyor iken geliniz sansürlenmesi gereken pek daha önemli vakaları konuşalım.

Nihayetin bizler ilkokul sıralarında ‘Duman avcılarıyız biz duman,duman!’ çığırtkanlığı yapmış çocuklarız.

bek@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10May
18Mar

Şeyma Su Biz Halay Başı

16Ekm
21Eyl

OHKUYOM BEN YEA

16Haz