Karamürsel Yazın Neden Cazibe Merkezi Olmasın


Bu haftaki yazıma Kocaeli Mimarlar Odasının konferanstaki konuşmasıyla başlamak istiyorum. Ne demişti konuşmacı ‘Körfezin kuzey kısmı çalışacak, güney sahillerinde harcayacak’  İzmit Körfezinin kuzey kısmı sanayi kenti çalışan insanlar hafta sonu hafta içi tatillerinde hoş vakit geçirmek isterler. Çalıştığı haftanın yorgunluğunu atmak, çoluk çocuğunun memnun olacağı ortamlarda bulunmak isterler. Karamürsel olarak bizler elbirliği ile istenilen bu ortamları yaratmalıyız. Bizlerin ekonomik açıdan buna ihtiyacı var.

 

Zaten avantajda bizden yana. Çünkü Karamürsel Körfezin incisi, hoşça vakit geçirmek için insanlar ne ister bu sorunun cevabını arayalım;

1) 7’den 70’e insanlar yazın tatil deyince deniz ister. Akdeniz sahilleri kadar olmasa bile denizimiz temiz. Mavi Bayrak bile verildi. O halde sahilimizde denize girilecek ortamların hazırlanması gerek. Elimizde sadece Altınkemer Plajı var. Belediye Başkanımızın Dereköy’den başlayarak Karamürsel’e kadar uzanan sahil şeridinin denize girilecek gibi düzenleneceği bu çalışmalara hız verileceğini söylemesi sevindirici. Kısa zamanda bitirilmesini temenni ederiz. Ayrıca şehrin içinde İhtiyaç kadar plaj iskeleleri de yapılırsa gelen insanların denize girme ihtiyaçları giderilmiş olur.

 

2) 12 yaşlarındaki çocuklar çocuk parkı ister, anneler, babalar, dedeler kendi isteklerini ikinci plana atarak çocuklarının isteklerini öne çıkarırlar. Demek çocuk parkı önemli tabi yapılmışken bununda gelişmişini yapmak gerekir, içinde tiyatrolar, müzikli alanlar, eğitici-öğretici oyunların yaşandığı düzenlemelerin yapılması misafir gelen çocukların bu oyunlara dahil edilmesi Karamürsel’i ilgi odağı haline getirir. Peki bu çocuk parkı nerede yapılmalı büyük alan ister. Bana göre İlhan Çınar Alanı bu işe en uygun yerdir.

 

3) 15-25 yaşlarındaki gençler ise müzik, folklor, tiyatro ve spor müsabakaları ile kendilerini göstermeyi deşarj olmayı isterler. Karamürsel gençliği kendini yetiştirerek bu ortamları yaratmaya çalışmalıdır. 1960-1970 yıllarının gençliği bu organizeleri çok iyi yapardı. Şu anda Karamürsel gençliği hiçbir alanda yok. Söz sahibi deyiler bilhassa üniversite gençliği bir araya gelip örgütlenmelidir. Örgütlenmeye Belediye Başkanımız en büyük desteği vermelidir. Öğretmenevi önündeki park alanı gençlere tahsis edilmelidir.

 

4) Karamürsel’e hoş vakit geçirmek için gelen orta yaşlı insanlar damak zevklerine hitap eden restoranlar isterler. Bizim sahilimizdeki çay bahçelerinin kapalı alanları restoranlar için çok elverişli, restoranlarda alkol satışı, satan ve talep eden kişilerin tercihine bırakılmalıdır. Turizme açık kent ve beldelerde alkol yasağı bulunmamaktadır. Eskiden çarşı içindeki dervişin kahvesinde bira satılırdı. Yasaklar gençliği esrar, bali uyuşturucu hap bağımlılığı haline getirdi. Sabah erken saatlerde sahili dolaşın bira ve içki şişelerine bolca rastlarsınız. Biliyorum dinimizde içki içmek haram dolayısıyla günah içkinin müdafaasında değilim. Dinimizde yüzlerce çeşit günah var. Hangisine yasak koyabiliyorsunuz. Hangi günaha yasak koyarak önleyebiliyorsunuz, mümkün değil. Zaten Allah bu yüzden cehennemi yaratmış. Yasak koyarak cehennemi hiç kimse ortadan kaldıramaz. Bunu yapmaya kalkışan insan hayatını cehenneme çevirir. Günahı önlemek istiyorsan eğitime ağırlık ver. Eğitim günah işleme oranını azaltabilir.

b.yilmaz@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18May

KUTSAL MEKANLARIMIZ

10May

Belediye Meclisi

25Nis

Koltuk Sevdası

18Nis

Atatürk ve ADD

03Nis