Karamürsel ve Sinemasızlık - Murat Yıldız

Karamürsel ve Sinemasızlık


WATER DIVINER

Bu akşam yalova özdilekte 20:00 Seansında water dıvıner  haftanın filmi ve 2014 yılı sineması için iyi bir kapanış olacak "Water Diviner" Türkçe ismi ile "Son Umut" filmini izledik.Sizlerlede paylaşmak istedim. Film 20. yy Dünya tarihinde yerini almış Çanakkale, Gelibolu savaşında yaşanan acıları konu almakta. Senaryosunu gelecek vaad eden Avustralyalı Andrew Anastasios ve İngiliz Andrew Knight'in yazdığı ,Avusturalya'lı dünyaca ünlü oyuncu Russell Crowe'ın baş rolünü ve yönetmenliğini üslendiği filmde hepimizin bildiği gibi Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan da eşlik ediyor. Cem Yılmaz'ın "Av Mevsim"inde gösterdiği ustalıktan sonra bu performansı şaşırtmadı fakat Binbaşı Hasan rolüyle Yılmaz Erdoğan, belkide drama alanında en iyi performansını sergilemiş.
Filmi aylardır beklemekle birlikte, kafamda Türkiye ile ilgili çekilen diğer batı kaynaklı filmlerde olduğu gibi gözümüze sokulan Doğu oryantalizmi var mı? sorusu dönüp duruyordu. Film çekimlerinden sonra yapılan röportajları, lansmanları da takip ettim. Sonunda filmi bu gece izleme fırsatı buldum. Öncelikle filmin senaryosuna Cem Yılmaz'ın müdahale ettiği tahmininde bulunsak çokta abartmış olmayız. İlk defa Türkiye ve Türk toplumu hakkında yabancı bir filmde olanın dışında abartılı bir bakış açısı görmedim. 
Filmde bazı sahneler vardı ki;vermiş olduğu duygu ile şairin de dediği gibi
"Ne şair diliyle, ne kuş diliyle, ne Tanrı diliyle
Ahbaplar, insanca konuşalım" der gibiydi. Milletlerin kendi hikayeleri değilde ortak acılarımızı anlatan bu filmi kaçırmamanızı öneriyorum.

 

f.kılıçsoy@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Oca
03Oca

Karamürsel ve Sinemasızlık