Bizi biz yapan değerleri unutuyoruz.


Bizi biz yapan değerleri unutuyoruz.

 

Neyi seçtiğiniz aslında neleri kazandığınız ve nelerden vazgeçtiğimiz ile ters orantılıdır. Yaptığımız seçimlerde eğer kazançlarımız çoksa vazgeçtiklerimizin de bir önemi yoktur artık. Tam tersi ise işte o zaman anlarız vazgeçtiklerimizin değerini üstüne hep düşünmüşümdür seçimlerimi yaparken nelerimden vazgeçiyorum diye.

 

Eğer yaptığım seçimler vazgeçtiklerimden daha büyük kazançlar sağlıyorsa bana işte o zaman haklı olarak sevinirim doğru kararlar vermiş olduğuma. İnsan olmanın gerekliliğini yerine getirmek için mücadeleler verirsiniz hep doğruyu bulmak kendi adınıza yanlış yollara sapmamak için. Yaşamımızı yaptığımız seçimlerin toplamıdır bana göre. Böcek gibi yaşamayı seçenlerin sürünmekten şikâyet etme hakları da yoktur. Böyle yaşamak tercih meselesidir belki şana şöhrete dünyanın her türlü nimetini kazanırlar ama acınacak hallerinden ötürü başkalarına öfkelenmek kızmaktan da vazgeçmezler.

 

Hayat yaptığınız seçimlere ve tercihlere hiç karışmaz o sadece tanıktır. Tanıklık eder sizin yaptığınız tercihlere. Siz belirlersiniz yaşamınızı nasıl süreceğinize. Anlamlı kılarız hayatımızı seçimlerimizle vazgeçtiklerimiz ise sadece aklımızın ucunda kocaman bir soru işareti olarak kalır. Acaba diğer yolu deneseydim ne olurdu diye bir sürü soru sorarız kendimize yaptığınız seçim sizi yanlışlara yönlendirmişse hep öfkeleniriniz seçmediğiniz şeylere.

 

Hayat önümüze doldurulması gereken bir sürü boşluklu soru koyar ve biz âdemoğulları kendi tiğniyetimiz ve kendi çapımız kadar doldururuz bu boşlukları. Kirli olanlarımız kirliklerini kanıtlarcasına paraya, pula, şana, şöhrete tamah ederler. Bazılarımız ise tam aksi istikamette yapar yolculuğunu işte bu bazılarının yaptığı seçimlerdir dünyayı ayrıcalıklı kılan yaşanıla bilir yapan. Hiç bir şeye tamah etmeyen kendi doğrularıyla ( seçimleriyle ) yaşayan insanlar girdikleri her ortamda farklılıklarıyla ışık saçarlar etraflarına diğerleri ise bu kadar ışığa alışkın değillerdir.

 

Kader denir ya aslında hep yanlış biliriz kaderi. Seçimlerimiz hayatımızın çoğunluğudur ve kader sadece yolun kendisidir hangi virajdan geçeceğinize nerde durup nerde yola devam edeceğinize karışmaz. Kimseyi suçlamayın yaşadığınız hayatta ve bir düşünün işaretlediğiniz ufacık bir yanlış/doğru şık başlı başına değiştirir dünyanızı ve vazgeçtikleriniz hep keşkelriniz değilse işte o zaman doğru yoldasınızdır.

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar
12Şub
07Şub
24Oca
03Oca

PİS FAKİR ZİHNİYETLİLER!