Güç gizden gelir! - Ercan Buber

Güç gizden gelir!


BİRŞEY YAPMADAN ÖNCE KARŞINDAKİNİN NELER YAPA BİLECEĞİNİ İYİ DÜŞÜN

Küçük insanların her şeyi küçük olur. Hedefleri, idealleri, hareketleri, çevresi, beklentileri, her yaptıkları şey küçük olur. Kahpelikleri, şerefsizlikleri, adaletsizlikleri, kinleri, nefretleri her şeyleri kendi dünyaları gibi küçük olur!

Başkalarının güçleri ile başkalarının kudreti ile başkalarının malı, mülki ile önce kendini sonra çevresini kandırmaya çalışır küçük insanlar! Küçük insanların bir tarafı olmaz! Onlar fırıldak gibi her tarafa dönerler! Tek düsturları para ve güçtür!

Bu gün şerefsiz, haysiyetsiz, onursuz dediklerine yağrın ağam, paşam, babam derler! Önce tükürür sonra yalarlar küçük insanlar! Onlar için namus, şeref, haysiyet, onur ulu orta konuşulacak, dedikodusu yapılacak şeylerdir.

Çünkü içlerinde ki, küçük kişilik o konuştuğu değerlerin aslında kendisi için hiçbir önemi olmadığını fısıldar onlara! Küçük insanlar hemen saf değiştirir mesela! Bir bakmışsınız dört dörtlük bir Müslüman profili çizerken, daha akşamında hemen âlemlerde görebilirsiniz mesela!

Küçük insanların bir davası olmaz! Dava adamı olmak için önce adam olunması gerekir çünkü! Küçük insanların çevreleri çok ama çok kalabalık arayan soranları çok olur. Ama dostları olmaz! Canını hiç düşünmeden ortaya koyacak kardeşleri bile olmaz!

Küçük insanlar sadece elinde olduğu imkân ve parayı yaşar, çünkü içinde bir his hep ona bitecek, bitecek diye fısıldar… O yüzden hep mutsuz, hep huzursuzdur küçük insanlar! Küçük insanlar yalnız gezemez, karanlıklarda ve sokaklarda; bilir ki, kahpelik yaptığı herhangi biri her an defterini dürecektir! Küçük insanın büyüğü olmaz mesela!

Dün abi dediğine menfaat ve çıkarları bittiğinde sırt döner gider çünkü! Küçük insanın her yaptığı küçük olur! Ama iyi yalamalık yapar. İyi arkadan vurur! İyi insanların riski ile oynamaya çalışır! İyi zulüm yapar elinde ki güç ile!

İyi yalan söyler, birde kendini kandırır onun iyiliği için kırılmasın, üzülmesin diye! İyi uşak olur! İyi pezevenklik yapar! Ama sonra derki, o da makam ve mevki sahibi yağrın benim işim düşer! Küçük insan kendisini en iyi kandırandır! Öyle çevresinde sen ağasın, sen paşasın dedin mi yaşadın! Küçük insanlar büyük makamlara geldiği zaman vay anam vay…

Zulmün adı “MAKAM” olur o zaman! Küçük insanlar boyları küçük olan değil, gölgeleri küçük olan insanlardır…

Hayatın kuralı bu, ne kadar uzağa gidersen git, başladığın yere dönersin sonunda. Ne kadar terbiye etsen de susturamazsın içindeki canavarı. Nereye gidersen git şunu unutma. Herkes gün oIur ettiğini bulur…

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Eyl

Bu ilçenin kaymakamı yok mu?

07Mar
12Şub
07Şub
24Oca