Bilinçli bir toplum olmalıyız


Değerli Dostlar, Hayat bazen acı haberlerle bizi kendimize getiriyor, hani derler ya ailemizle izleyeceğimiz dizi yapmıyorlar, şiddet, erotizm ve çarpık ilişkiler üzerine senaryolaştırılmış diziler aile bütünlüğünü zedeliyor, şimdi dizileri ve televizyon filmlerini geçtik, çocuklar ile birlikte veya çocukların olduğu ortamda haber bile izleyemez olduk, (çocuk olmasa da o haberleri izlemekte kolay değil hani) şiddet ve katliam haberleri insanın derinden yaralanmasına, çocukların o haberlerin etkilenmesine sebep oluyor.

Bu tür haberlerin veriliş tarzı ve hangi saatlerde verilmesi gerektiği hususu biran önce gözden geçirilmeli, insanların haber alma özgürlüğü adı altında çocuklarımızın psikolojilerini bozmayalım. Her gün her gün aynı haberleri döndürüp döndürüp vermek topluma fayda mı, zarar mı getiriyor bunun araştırması ve analizi iyi yapılmalı.

Bir çoğunuz izliyorsunuzdur, İngiltere de futbol sahaları oyun alalına çok yakın ve bizdeki gibi tel örgüler yok seyircilerin sahaya girmelerini engelleyen, orda taraftar sahaya dalmıyor diyemiyorum, çünkü orda da zaman zaman nadiren de olsa taraftar sahaya dalıyor, ama İngilizler bunun önlemini saha ile tribün arasına tel çekerek almamışlar, sahaya giren taraftara göstermelik cezalar değil ömür boyu tribünlere girememeye varan suçun niteliğine göre cezalar veriyorlar, ayrıca sahaya giren seyirci hiçbir şekilde televizyonlara yansımıyor, yani kameralar defalarca zum yaparak seyirciyi meşhur etmiyor, bu da bana göre seyirci için sahaya dalmak hiç cazip bur durum değil.

Bu örneği şunun için anlattım, toplum için vahşet ve katliam niteliği taşıyan psikopat haberlerini tekrar tekrar milletin gözüne sokmak, tüm ince detaylarına kadar yayınlamak bizim toplumumuza nasıl bir fayda sağlıyor olabilir?

Buna bir sınılmama getirmemiz gerekmez mi? Yargı suçun niteliğine göre değil de toplumda ne kadar infiale yol açtıysa o derecede mi ceza veriyor?

Topluma insan hakları, topluma saygı, adaletli yaşam ve toplumun genel kuralları hakkında anaokulundan ve ilkokuldan başlayarak eğitim verilmeli, tabi bunun için toplumsal yaşam ve insan hakları konusunda yeterli donanıma sahip olmayan öğretmenler formasyondan geçirilmeli.

Belli bir yaşa gelmiş insanların düşünce seviyelerini değiştirmek oldukça zordur, Ama 10-15 yıl sonrasının daha bilinçli toplum olması, bireye saygı anlamında daha sağlıklı nesil oluşması bizim elimizde. Bunun adımlarını şimdiden atmalı, eksikliklerin giderilmesini sağlamalıyız, aksi takdirde biz yıllar sonra bile bu günkü gibi şeriattır, idamdır, kısasa kıssas tartışmalarını yapıyor olabiliriz.

Saygı ve muhabbetle,

acar@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Haz

ADALET VE İYİLİK

01May

Silaha karşı Kalem

03Nis

Asımın Nesli

31Mar

Aile olmak

15Mar