Motivasyon


Akıp giden şu yıllara bir bak.. Ardında bıraktığın hayatın çizgileri yokken yüzünde..

Motivasyon; Güdüleme daha da açıkçası ruhsal açıdan hazırlayıp harekete geçirme eylemidir.

Güdüleme, hedef kitle veya kişinin içgüdüsel veya öğrenerek doğrudan veya dolaylı olarak üstleneceği role ilişkin davranışın yön ve sürekliliği ile ilintilidir.

Başarılı olmak, aidiyet, sorumluluk, sevmek, moda gibi özenmeyi gerçekleştirmek üzere uygulanan özendirme yöntemidir aynı zamanda.

Güdüleme, bir başka deyişle hayat devam ettiği sürece, her an her koşulda fizyolojik veya psikolojik olarak yeni ihtiyaçların hissedilmesine neden olan isteğin şiddeti ile ilgilidir.

Bunlar, değer yargıları ve temel ihtiyaçlar ile ilgili kişinin kendiliğinden veya dış etkenlerin istek yönlendirme eğilimi sağlayarak gerçekleşen kişisel faaliyetlerdir.

Kişisel faaliyetlerin yönlendirilmesinde eğitimin rolü büyüktür. Bireysel amaçların örgütlenen toplum amaçlarına uyumu eğitim ile gerçekleşir.

Kişi kendi yetenekleri ve ait olmak istediği grup doğrultusunda geleceğinde üstleneceği role ilişkin eğitim ve eğitimin performansına ilişkin amaca yönelme önemli bir güdüleme etkisidir.

Eğitim ile ilgili öğrenmenin yanı sıra deneyime ilişkin öğrenme de kişinin arzularını ve bu arzuların şiddetini hissettiren yönlendirici özelliktedir.

Tercihler, bir anlamda kişinin ruhsal açıdan kendi kendini hazırlayıp harekete geçmesi veya ait olunan grup tarafından yönlendirilmesi sonucu şekillenir.

Başarılı olmanın temelinde önder ve kurgulayan düşünce ile birlikte bu özellikleri destekleyen kendini harekete geçirecek özgüvendir.

Motivasyonun, kişinin ve toplumun ruh halinin yansıtarak davranışları ortaya çıkartan algı ve düşüncelerin sağlıklı ve uyumlu eğilimleri olarak tanımlanan özgüvene dayalı ve yaşadığımız hayatı anlamlı kılan, temel veya diğer ihtiyaçları gideren en uygun bir ödüllendirme yöntemi olduğunu unutmamak gerekir.

Vahit SUNAR

reel@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Nis
14Mar
06Mar
01Mar

Aklın Şifreleri

20Şub

Uluslararası Portföy